``````````
____________________________________________________________________________________________


ul. Piotrkowska 150 - cd.

17 lut 2016 | |

najedź kursorem na obrazek, by zobaczyć zdjęcie współczesne
/roll your cursor over the picture to see the present-day photo

lata 1970. vs 17.02.2016fot. archiwalne Krzysztof Sieroń
refoto: stefbra7 komentarze:

Fabrykant pisze...

Generalnie to zdjęcia te nasuwają myśl, że świat jest dziwny że się tak zmienia. Czy on (ten świat) nie mógłby zostać taki jaki jest? Jak mawiał Laskowik (w latach 80-tych)- przed wojną przed sklepem stały dwie beczki- jedna z czerwonym kawiorem, a druga z czarnym. No i komu to przeszkadzało, że te beczki tam stały?

Anonimowy pisze...

Wtedy nie przeszkadzały nikomu. Tak jak rzędy parterowych domów tkaczy. To był jednak klimat
Rad Tower w całej okazałości a obok chiński bar :)
RaV

Anonimowy pisze...

Drzewa! Kto pozwolił na wycięcie drzew!?

Anonimowy pisze...

Myślę, że w znacznej mierze idealizuje przeszłość.
krzywe chodniki, zapadające się domy. Co do beczek to myślę, że raczej było wtedy osób (podobnie zresztą jak dziś) które byłoby stać na ich zawartość.

Anonimowy pisze...

Nie idealizuję. Mam świadomość że do pewnego momentu w Łodzi nie było kanalizacji, oświetlenia ulic, same ulice były często gruntowe a chodniki drewniane, zaś brzegami ulic płynęły rynsztokiem nieczystości. Tylko podoba mi się stara architektura, mimo że te domy były często byle jak sklecone i wiele im brakowało do eleganckich kamienic, to jednak podoba mi się sam styl tych budynków
RaV

Anonimowy pisze...

Przed II wojną światową lokal na parterze na lewo od bramy prowadzącej do kina „Adria” zajmowało Biuro Techniczno-Handlowe Hurtowni Wyrobów Gumowych - Reprezentacja i Skład Fabryczny „WOLBRUM” Fabryki Wyrobów Gumowych S.A., prowadzone przez Alfreda Schwalma. A drzew szkoda, nastały lata granitowej pustyni.
Demkoff

Anonimowy pisze...

Z tego co mi wiadomo, drzewa przy ul. Piotrkowskiej osiągnęły po prostu już takie rozmiary, że ich wycięcie było koniecznością, ponieważ zagrażały zabudowie (zarówno ich korony jak i korzenie).

Dobre czasy dla Łodzi nastały, to widać.

Zobacz starsze posty / be sure to check older posts


Blog powstał w 2009 r. jako kontynuacja "Łódzkiego Fotospacerownika w czasie i przestrzeni" autorstwa Stefana Brajtera.

Jeśli masz ciekawe stare zdjęcia Łodzi przedstawiające miejsca, które warto zrefotografować - pisz na refotografielodz@gmail.com .